Substrát na pestovanie kaktusov a sukulentov

 

     Pre kaktusy a sukulenty je dôležité, aby bol substrát dokonale priepustný, zrnitý a aby sa nespekal. Pre väčšinu kaktusov a sukulentov v našej zbierke používame substrát zo zmesi  záhradnej zeminy, rašeliny a štrku v pomere 1:1:2. Všetky tieto zložky preosejeme cez sito s veľkosťou ôk 1 x 1 cm a následne ich dokonale premiešame. Substrát s takouto zrnitosťou používame pre zbierkové rastliny, pre malé semenáče a malé rastlinky  používame menšiu zrnitosť primeranú ich veľkosti.

rastliny z rodu Echinocereus zasadenné v našom klasickom substráte

 

     Pre chúlostivejšie kaktusy a sukulenty, ktoré pestujeme na vlastných koreňoch zvyšujeme podiel štrku až na dve tretiny, príp. 100%. Niekedy, keď máme na to čas, tak kvetináče nezasypávame substrátom až po okraj, ale asi 1 cm pod ním, nakoľko na vrch pridávame ešte vrstvu preosiatych kameňov. Pôsobí to esteticky a krčky rastlín sú aj po zálievke v podstate v suchu, čo je bezpečnejšie najmä pri chúlostivejších druhoch.

vrch substrátu zasypaný vrstvov preosiatych kameňov

 

     Každý pestovateľ má ten svoj „správny“ substrát, ktorý si sám zarába, ten vyššie spomenutý sa osvedčil u nás. Preto sa aj rôznia názory na správnosť používania niektorých zložiek v substráte. V dnešnej dobe sa dá zohnať rôzne kamenivo ako napr. zeolit, pemza, antuka a mnoho iných, ktoré pestovatelia pridávajú do svojich zmesí a riedia ich v rôznom pomere.  Ale to už je pomaly vedecká práca, pri ktorej musíme poznať neraz chemické zloženie pôdy v ktorej rastliny rastú v prírode a toto zloženie sa pokúsiť vytvoriť aj v našich umelých podmienkach. Niekedy to však funguje len spôsobom pokus – omyl. Preto si nechajte poradiť od skúsených pestovateľov, ktorý Vám vysvetlia, akú správnu zmes pre ten ktorý druh použiť.

aj správny substrát má vplyv na kvitnutie našich rastlín

 

     Pre kaktusy a sukulenty v našej zbierke zásadne nepoužívame hotové, „zaručené“ substráty, ktoré sa dajú bežne zakúpiť v záhradných centrách, či obchodoch. Väčšinou nepoznáme zloženie tohto substrátu ako aj pomer jednotlivých zložiek. Taktiež sa bežne stáva, že v takýchto substrátoch sú rôzne patogény, ktoré by sme si mohli do zbierky nevedomky priniesť. A v neposlednom rade je to aj lacnejšie, ak si substrát vieme zarobiť sami.

 

Text a foto: Ivan Behul