Vrúbľovanie semenáčov kaktusov

 

Vrúbľovaniu kaktusov sa v našej zbierke venuje výhradne Pavol, ktorý má s touto činnosťou už niekoľkoročné skúsenosti a tak Vám môže v krátkosti opísať ako to robí práve on.

Vrúbľovanie semenáčov kaktusov je samostatnou kapitolou v oblasti vrúbľovania. Jedným z dôvodov, ktoré nás viedli k tejto činnosti, je preklenutie chúlostivého obdobia u semenáčov citlivých druhov, ktoré sú veľmi náročné pri pestovaní na vlastných koreňoch.  Ďalším dôvodom je tvorba matiek za účelom rýchleho získania genetického materiálu na ďalšie množenie.

Pre vrúbľovanie semenáčov používam selenicereusy, pereskiopsis a hylocereusy, nakoľko sa dajú podnože namnožiť vo veľkých množstvách v pomerne krátkom čase, lebo veľmi rýchlo rastú a je s nimi vhodná manipulácia. Najoblúbenejšiou podnožou  u nás je selenicereus. Tieto rastlinky sadíme do misiek rozmerov 10 x 15 cm v množstve cca 20ks na jednu misku v radoch čím bližšie k sebe, aby sme do jednej misky dostali čo najviac rastliniek.  Samotné podnože sú max. 10 cm vysoké, aby sa nám zmestili do akvária a je s nimi lepšia manipulácia. Vyššie podnože selenicereusov a hylocereusov sa zvyknú po čase nahýňať, až poliehať.  Na tieto podnože sa dá vrúbľovať kedykoľvek keď ich dokážeme dostať do štádia rastu. Takže aj v zime, keď zazimované podnože umiestnime pod žiarivky a začneme ich zalievať, behom pár dní sa prebúdzajú  a nastáva búrlivý rast. Keď sú rastlinky v plnom raste môže sa začať vrúbľovať.


            Samotné vrúbľovanie má určité zásady - predovšetkým čistota práce, prostredia a materiálu. Pri vrúbľovaní používame tieto pomôcky: očný skalpel, žiletky, papierové utierky a Desident spray na dezinfekciu, ktorý je dostať kúpiť v lekárni. Na selenicereusy vrúbľujeme semenáče staré niekoľko týždňov. Pri selenicereusoch je lepšie počkať kým má semenáč, ktorý chceme navrúbľovať nejakú tú hmotu a väčšiu plochu na prirastenie. U pereskiopsisu a hylocereusu je to naopak. Na tie štepíme len niekoľkodňové semenáče. Postup vrúbľovania u všetkých podnoží  je rovnaký. Najprv si dezinfikujeme nástroje , pripravíme si vrúble a naraz zrežeme všetky podnože v miske, čo je cca 20ks. Potom hneď začneme prikladať jednotlivé semenáče, ktoré zrezávame žiletkou a následne ich pinzetou  premiestňujeme zo žiletky rovno na podnož. Umiestňujeme ich mierne excentricky tak aby sme trafili cievne zväzky. Pri reze podnoží, ako aj vrúbľov je dôležité, aby bol rez vedený jedným ťahom a nie hore, dole, aby boli rezy čo najhladšie. Chce to trošku praxe, ale ide to rýchlo. Semenáč potom len zľahka pritlačíme a postupujeme ďalej. Keď máme naštepenú celú misku tak ju dávame do akvária a zakrývame vekom aby sa vytvorilo vlhké prostredie. Takto nechávame semenáče aj niekoľko týždňov. Výsledky je vidieť približne po týždni, pričom úspešne navrúbľované semenáče sú napité a začínajú rásť.  Nesprávne navrúbľované semenáče začnú vädnúť a ak je to ešte dostatočne veľká rastlinka, tak sa pokúsime naštepiť ju znova na tu istú podnož, ktorú zrežeme len o pár mm nižšie - ale toto opakované zrezávanie sa dá vykonať len u selenicereusov. Keď sa získa prax, dá sa dosiahnuť približne 90% úspešnosť, čo je pri mnohých druhoch veľmi dôležité.

            Po čase keď vrúble začnú nahadzovať prvé ostne, začíname s vetraním a ďalej ich pestujeme odokryté. Podnože stále udržujeme vo vlhku zálievkou, aby tlačili vrúble. Do jari tak môžeme získať semenáče aj niekoľko centimetrov veľké. Potom nastáva otázka čo chceme s vrúbľami robiť ďalej. Máme na výber z dvoch možností - buď vrúbeľ spravokoreníme, keď už má dostatočnú veľkosť približne 2-3cm, alebo rastlinu prevrúbľujeme na trvalú podnož. Pri spravokoreňovaní postupujeme tak, že miesto zrastu vrúbľa s podnožou vydlabeme nožíkom tak aby sme odstránili taký terčík, ktorý sa vytvára na mieste zrastu. Semenáč väčšinou zakorení veľmi dobre a rýchlo. Pri prevrúbľovaní na trvalú podložku necháme približne 1/3 vrúbľa na matku, ktorá nás bude zásobovať odnožami na ďalšie množenie a vrchnú časť prevrúbľujeme na niektorú z vhodných trvalých podnoží. Na trvalých podnožiach potom rastlina vydrží aj niekoľko rokov a pri niektorých druhoch aj celý život rastlín. Každý si časom overí aká podnož je pre neho výhodná a v akých podmienkach mu jeho matky prosperujú.

Vrúbľovanie kaktusov má mnoho priaznivcov, ale aj odporcov, preto je na každom z nás či sa prikloní aj k tomuto spôsobu množenia a pestovania rastlín.