Voda- Polievanie kaktusov a sukulentov

 

     S teplom a svetlom je úzko spätá aj voda, v našom prípade hovoríme o zálievke alebo polievaní kaktusov a sukulentov. Na začiatku sezóny, na jar (marec, apríl) začíname s opatrnou zálievkou z vrchu na substrát až keď je na rastlinách vidieť prvé náznaky rastu. Tu treba podotknúť, že najmä kaktusy sa na jar preberajú teplom a svetlom a nie samotnou zálievkou! Postupne zálievku zvyšujeme, samozrejme až po dokonalom preschnutí substrátu.

 

     Keď sú rastliny už v raste, tak ich polievame podmokom približne raz za dve týždne, pričom sú kvetináče poukladané v rôznych miskách z pozinkovaného plechu alebo plastu. Takto polievame rastliny umiestnené najmä v skleníku a pareniskách. Vždy sa snažíme do misiek naliať len toľko vody, aby sa substrát napil až po vrch a v miske nezostala žiadna nadbytočná voda. Kaktusy a sukulenty pestované pod holým nebom sú bez misiek a preto ich polievame z vrchu. Je to kvôli tomu, aby počas daždivého obdobia mohla voda z kvetináčov hneď odtiecť. Je nevhodné, aby voda v miskách stála niekoľko dní príp. až týždňov, čo by mohlo mať za následok poškodenie koreňov a následne aj úhyn celej rastliny. Kaktusy a sukulenty polievame z vrchu až večer. Robíme to z toho dôvodu, nakoľko kvapky vody sa na plnom slnku správajú ako lupa a cez túto lupu by sa mohli rastliny nepekne popáliť. Väčšinou sa časť vody z tela rastlín do rána vyparí a časť sa vyparí doobeda pri zvýšení teploty prostredia. Vtedy to pre rastlinky nie je až také nebezpečné, ako keby bola voda na rastlinách v poobedňajších hodinách, kedy je intenzita slnečného žiarenia najsilnejšia.

kaktusy poukladané v miske z pozinkovaného plechu

     Počet zálievok záleží na druhu a  veľkosti rastlín. U nás platí, že čím väčšia rastlina a tým aj väčší kvetináč, tak tým menej zálievok počas sezóny. Takže kaktusy, ktoré máme napr. v kvetináčoch s priemerom 10 cm,  dostávajú zálievku raz za 3-4 týždne, pričom kaktusy zasadené v kvetináčoch s priemerom 5-6 cm zalievame každý týždeň. Najväčšie kusy kaktusov v našej zbierke, ktoré  majú priemer aj cez 20 cm zalievame počas sezóny len asi 3 až 4 krát do roka, čo im bohato stačí. U sukulentov je to trochu inak. Tie zalievame častejšie, riadime sa napr. stavom listov. Jednoducho, ak začnú vädnúť, tak zalejeme. Vždy však platí, že kaktusy a sukulenty zalievame až po dokonalom preschnutí substrátu!

     Veľa pestovateľov kaktusov a sukulentov sa drží nasledovnej zásady. Ak neviete, či máte kaktusy a sukulenty poliať alebo nie, tak sa vždy rozhodnite pre voľbu nepoliať! Kaktusy a sukulenty bez problémov vydržia omnoho dlhšie obdobie bez zálievky ako napr. bežné izbové rastliny. Ich telá sú na to prispôsobené, pretože nedostatok vody je pre ne prirodzený aj v prírode. Ak im však dáte vody viacej ako je to potrebné a ako znesú, tak to môže viesť až k úhynu rastliny.

 

     Ďalším dôležitým pojmom je rastová stagnácia.  Ide o zastavenie rastu kaktusov v dôsledku zvýšených nočných teplôt (nad 20st.C) počas leta, pričom prestávajú pracovať korene rastlín, ktoré prestanú prijímať vodu. Z uvedeného vyplýva, že ak korene kaktusov nepracujú, tak je zálievka úplne zbytočná a zároveň aj nebezpečná, nakoľko „spiace korene“ sú omnoho citlivejšie na nadbytok vody ako pracujúce korene. Pri zálievke v rastovej stagnácii môže dôjsť k poškodeniu- k zhnitiu koreňového systému a následne aj celej rastliny. My pre istotu nezalievame kaktusy vôbec počas mesiacov júl, august, kedy sú najvyššie teploty a korene väčšiny u nás pestovaných kaktusov stagnujú. Rastliny sa trocha scvrknú, ale na konci augusta, keď nočné teploty začnú klesať a mi ich znova začíname zalievať, tak všetko dobehnú.

poliate sukulenty majú plné, napité listy

     Poslednú zálievku pred zazimovaním rastlín robíme približne koncom septembra až začiatkom októbra. Potom rastliny vydržia bez vody až do začiatku ďalšej sezóny (marec-apríl).  Pred umiestnením kaktusov a sukulentov na zimovisko treba nechať substrát úplne vyschnúť. My prestávame zalievať rastliny na jeseň asi 2 až 4 týždne pred zateplením skleníka a presunom vonku pestovaných rastlín na zimné stanovište. Táto doba závisí od počasia, keď je jeseň chladná a vlhká, tak substrát v kvetináčoch pomalšie vysychá. Poslednú zálievku robíme preto takto skoro pred zazimovaním rastlín, aby substrát v kvetináčoch dokonale preschol a rastliny nám už na zimnom stanovišti nerástli.

 

     Na zálievku používame prevažne dažďovú vodu, ktorú zachytávame zo skleníka do sudov. Ak sa minie, tak polievame studničnou vodou, pričom sa snažíme, aby bola pár dní odstáta.

 

            Taktiež je potrebné dodať, že pri dlhodobom nepriaznivom počasí (daždivom, zníženie teploty ovzdušia) počas sezóny taktiež obmedzujeme zálievku, nakoľko substrát pomalšie presychá, čo je pri jeho dlhšom premokrení nebezpečné pre korene rastlín.

 

Text a foto: Ivan Behul