Teplo- teplota prostredia pre kaktusy a sukulenty počas sezóny a mimo nej

 

     Teplota prostredia v ktorom kaktusy a iné sukulenty pestujeme je jednou zo základných podmienok pre zdravý rast a vývoj rastlín. Pri pestovaní kaktusov a sukulentov je potrebné z tohto hľadiska rozdeliť pestovanie do dvoch sezón. A to do rastovej sezóny a do sezóny odpočinku. Väčšina pestovaných kaktusov a iných sukulentov laickou verejnosťou má sezónu rastu od jari do jesene a sezónu odpočinku v zimnom období. Preto sa aj v tomto článku zameriam najmä na túto skupinu rastlín.

 

     So stúpajúcou teplotou a zvyšovaním intenzity slnečného žiarenia na jar sa nám rastliny dostávajú do rastu. Počas sezóny väčšine nami pestovaných kaktusov a sukulentov vyhovuje teplota vzduchu počas dňa v rozmedzí medzi 20 a 30 st.C a v noci v rozmedzí medzi 5 až 15st.C . Toto je ideálne rozmedzie, ktoré vieme dosiahnuť v našich podmienkach väčšinou len na jar alebo na jeseň, výnimočne počas chladnejšieho leta. Preto aj pri pestovaní našich rastlín dosiahneme najlepšie prírastky na jar a na jeseň.

správne prezimovanie kaktusov sa prejaví bohatým kvitnutím, rodu Mammillaria nevadia ani vyššie letné teploty v skleníku

 

     Teplotu počas sezóny v našich podmienkach nevieme veľmi ovplyvniť. jediné čo môžeme spraviť je, že počas horúcich dní pootvárame okná na skleníku, pustíme v ňom ventilátor a pootvoríme polykarbonát na pareniskách, čím v nich trocha znížime teplotu. Počas najteplejších dní v skleníku stúpa teplota až nad 50 st.C a v noci neklesá pod 20st.C, pričom dochádza k stagnácii rastlín na čo treba brať ohľad (pozri časť VODA). K stagnácii dochádza najmä pri kaktusoch, ktoré rastú v prírode vo vysokohorských podmienkach, kde nie sú zvyknuté na takto vysoké teploty. Ale aj tu sú výnimky, ako napr. rody Melocactus a Discocactus, pre ktoré sú práve takéto vysoké teploty ideálne.

 

Prezimovanie kaktusov a sukulentov

 

     Ako som už spomenul vyššie, tak pre zdravý rast kaktusov a sukulentov je dôležitá aj teplota prostredia v zimnom období. To začína v našich podmienkach približne koncom októbra, kedy začínajú prvé nočné mrazíky a rastliny sťahujeme do skleníka, kde prežijú celé zimné obdobie. Tu počas zimy prezimuje väčšina našich rastlín, len teplomilné rody ako napr. Melocactus, Discocactus a rastliny vrúbľované na Pereskiopsisy a Hylocereusy prenášame do domu, kde je vyššia teplota. V skleníku počas zimy máme umiestnené elektrické teplovzdušné ventilátory s termostatom, pričom sa tu snažíme udržať najnižšiu teplotu 5ºC. Skleník je taktiež zateplený z vrchu bublinkovou fóliou a z boku polystyrénom hrúbky 3 cm, aby sme zamedzili tepelným stratám a tým znížili náklady na vykurovanie.

rodu Lobivia vyhovuje chlednejšie zimovanie až k 0 st.C, počas letných horúčav trpia, sú to vysokohorské rastliny

 

     Predtým, ako sme postavili skleník, tak sme väčšinu našich kaktusov a sukulentov zimovali v prepravkách v nevykurovanej izbe domu, kde sa počas zimy pohybovala teplota od 8 do 12 st.C. Takéto zimovanie bolo tiež bezproblémové, len u niektorých sukulentov bol problém s nedostatkom svetla, pričom sa začali aj bez zálievky „vyťahovať“ a deformovať a taktiež pri presune v jarnom období na letné stanovište trvalo dlhšiu dobu než sa prispôsobili svetelným podmienkam. 

 

Nesprávne prezimovanie kaktusov a sukulentov

 

     Takéto prezimovanie sa dá zhrnúť do jednej vety. Prezimovanie kaktusov a sukulentov v tmavej miestnosti v kombinácii s vysokou teplotou a pravidelným  prísunom vody (zálievkou) je pre naše rastliny úplne nevhodné. V týchto podmienkach sú rastlinky v raste a pri nedostatku svetla sa nám začnú deformovať, rastový vrchol pri kaktusoch zbledne a neprirodzene sa zúži, čo má za následok aj neochotu takto pestovaných rastlín kvitnúť. Nesprávne prezimované rastliny sú náchylnejšie tiež na rôzne choroby a škodcov, no a z estetického hľadiska sú úplne neatraktívne a bezcenné.

 

Text a foto: Ivan Behul