Niekoľko slov o nás

            Pestovaniu kaktusov a iným sukulentov sa venujeme od roku 1988. Ivan začal navštevovať Klub kaktusárov Saguaro Nové Zámky v r. 1989 a brat Pavol o päť rokov neskôr. Od roku 2008 do roku 2014 bol Pavol členom Klubu kaktusárov v Nitre.

 

    Ako väčšina pestovateľov, aj my sme začali s pestovaním kaktusov a sukulentov na okennom parapete. Po niekoľkých rokoch, ako sa zbierka rozširovala a nebolo už pre rastlinky v byte viac miesta, nastala zmena a zbierka sa presunula do dvoch parenísk na záhradu našej babky v Tvrdošovciach. Od roku 2004 do roku 2016 sa naša spoločná zbierka nachádzala v obci Komjatice. Od roku 2017 je Ivanova zbierka stále v Komjaticiach a má rozlohu asi 50 m2. Pavla zavial život do Žiliny, kde sa momentálne nachádza aj jeho zbierka kaktusov, ktorá má momentálne rozlohu asi 15 m2.

 

    Ivan pestuje kaktusy a sukulenty v  skleníku, na stolových pareniskách, vo voľnej kultúre a samozrejme aj „pod holým nebom“. Pestuje najmä sukulenty (rody Haworthia, Crassula, Adromaschus, Gasteria, Avonia, Echeveria, Aloe...), pri kaktusoch nemá vyhranený vkus a pestuje všetko, čo sa mu páči.

 

     Pavol pestuje svoje rastliny podobne ako Ivan v skleníku, pareniskách a pod holím nebom. Zaujímajú ho najmä rody ako napr. Austrocactus, Echinomastus, Pediocactus, Sclerocactus, Echinocereus a to najmä druhy, ktoré sú v jeho podmienkach zimuvzdorné alebo mrazuvzdorné.

 

    Keďže každého z nás zaujíma niečo iné, tak aj naše kolekcie rastlín sú dosť odlišné. Obaja však  úspešne pestujeme mnoho zaujímavých rodov a druhov rozmanitých a zaujímavých tvarov. Všetky u nás pestované rastliny sú kultúrne a nenachádzajú sa tu žiadne importné rastliny pochádzajúce z prírody. 

 

    Doteraz sa nám nepodarilo navštíviť domoviny našich obľúbených rastlín, ale do budúcnosti to nevylučujeme a možno sa nám podarí vybehnúť niekde na kopec v Mexiku,  Južnej Amerike či v Juhoafrickej republike. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť.

 

    Pravidelne nás môžete stretnúť na podujatiach konaných na Slovensku, ako napr. burzy konané v Piešťanoch, Bratislave, Trnave, ale aj v ČR, kde v Chrudime každoročne ukončujeme sezónu so stovkami fanúšikov nášho spoločného koníčka. Taktiež sa snažíme každoročne navštevovať zbierky nielen našich priateľov, ale aj iných známych, či neznámych pestovateľov, kde nadobúdame nové a krásne zážitky a samozrejme aj skúsenosti, ktorých nikdy nie je dosť. 

  

    Ak sme Vás aspoň trocha zaujali a máte záujem o návštevu v našich zbierkach, tak ste vítaný. Stačí sa len vopred dohodnúť.

 

Text: Ivan Behul

Foto: náš archív


Späť hore