Niekoľko slov o nás

    Pestovaniu kaktusov a iným sukulentov sa venujeme od roku 1988. Ivan začal navštevovať Klub kaktusárov Saguaro Nové Zámky v r. 1989 a brat Pavol o päť rokov neskôr. Od roku 2008 je Pavol členom Klubu kaktusárov v Nitre. Asi ako každý z nás sme začali s pestovaním rastlín na okennom parapete. Po niekoľkých rokoch, ako sa zbierka rozširovala a nebolo už pre rastlinky v byte viac miesta, nastala zmena a zbierka sa presunula do dvoch parenísk na záhradu našej babky v Tvrdošovciach. Od roku 2004 sa naša spoločná zbierka nachádza v obci Komjatice, kde má momentálne asi 50m2. Rastliny pestujeme v dvoch skleníkoch, na stolových pareniskách, vo voľnej kultúre a samozrejme aj pod holým nebom. Ivan sa venuje najmä sukulentom (rody Haworthia, Crassula, Adromaschus, Gasteria, Avonia...), pri kaktusoch asi všetkému a Pavol sa zaujíma najmä o rody ako napr. Lobivia, Copiapoa, veľkorod Eriosyce, Austrocactus, Echinomastus, Pediocactus. Keďže každého z nás zaujíma niečo iné, tak sa nám za tie roky podarilo zozbierať a úspešne pestovať mnoho zaujímavých rodov a druhov rozmanitých a zaujímavých tvarov. Všetky u nás pestované rastliny sú kultúrne a nenachádzajú sa tu žiadne importné rastliny pochádzajúce z prírody. 

Doteraz sa nám nepodarilo navštíviť domoviny našich obľúbených rastlín, ale do budúcnosti to nevylučujeme a možno sa nám podarí vybehnúť niekde na kopec v Mexiku,  Južnej Amerike či v Juhoafrickej republike. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť.

Pravidelne nás môžete stretnúť na podujatiach konaných na Slovensku, ako napr. burzy konané v Piešťanoch, Bratislave, Trnave, ale aj v ČR, kde v Chrudime každoročne ukončujeme sezónu so stovkami fanúšikov nášho spoločného koníčka. Taktiež sa snažíme každoročne navštevovať zbierky nielen našich priateľov, ale aj iných známych, či neznámych pestovateľov, kde nadobúdame nové a krásne zážitky a samozrejme aj skúsenosti, ktorých nikdy nie je dosť. 

    Ak sme Vás aspoň trocha zaujali a máte záujem o návštevu v našej zbierke, tak ste vítaný. Stačí sa len vopred dohodnúť.


Späť hore